SEO Aslında Nedir?

Ali Çolak

15 Aralık 2019

Merhaba,

SEO; Google’da üst sıralara çıkma sanatıdır. Evet sanattır. Çünkü her baba yiğidin harcı değildir. Öyle gidip yabancı sitelerden backlink alıp en üst sıraya çıkayım demek hiç değildir 🙂 Ya nedir?

seo nedir
SEO

SEO Nedir?

SEO; Oyunu kurallarına göre oynama sanatıdır. Evet kurallarına. Şimdi şöyle düşünelim. Google sizin siteniz olsun. Yani Google’ın sahibi siz olun 🙂 Bu site ne işe yarıyor? Kullanıcılara aradığı bir şeyin cevabını veren en alakalı siteleri listelemeye yarıyor. Ama şöyle bir sıkıntı var. Aynı sorunun cevabını veren belki yüzlerce web sitesi var. Peki bunları kendi aralarında nasıl sıralayacaksın? Neye göre sıralayacaksın. İşte SEO nedir? sorusu duyulmaya başlandı. Aslında bu sorunun genel cevabı; sadece alakalı olması yeterli değil bir çok neden var demektir.

SEO Kriterleri

SEO Kriterleri; diye arattırsanız galiba binlerce sonuç çıkar. Ama işi çok uzatmaya gerek yok. İnsanoğlu yaratılış itibariyle her zaman kendi çıkarı için yaşar. Bir kullanıcı senin web siteni ziyaret edecekse, kara kaşına gözüne sevdalı olduğu için ziyaret etmez. Elbette onun aradığı bir şeye cevap vermek zorundasındır. Yani aslında en önemli cevap içerik 🙂 İçerik bu kriterlerin başında gelir.

İçerik

Öyle bir içerik üret ki gerçekten cevabı versin. Sakın ha! Haber siteleri gibi uzatıp durma. Kısa ve öz olsun. Yok 300 kelime yok 500 kelime bunları geç arkadaşım 🙂 Akademik makale tadında güzel planlanmış ama o kadar uzatılmamış bir yazı olsun.

İçeriği oluştururken; Google’a gir ve çıkmak istediğin kelimeyi arattır sayfanın en altında alakalı arama terimleri çıkacak. Oraya iyice bak. İnsanlar ne öğrenmek istiyor. Bunların cevaplarını vermeye çalış 🙂 Ama unutma o yazıları insan okuyacak. Yazıyı uzatma tekrar etme. İnsanları aptal yerine koyma. Bunları yapacağım diyipte tak diye cevabı da verme 🙂 Bir orta yol bul işte. Zor değil.

Görseller ile makaleyi vurgula. Görselleri Google anlayamadığı için mutlaka alt etiketi kullan. Ola ki resim yüklenmez kullanıcı neyle ilgili bir resim olduğu anlasın. Google’da öyle anlıyor. İçeriği üretirken faydanlandığın kaynaklara link çıkışı yapabilirsin. Google bunu sever. Çünkü profesyonelce.

Örnek verecek olursak; Türkiye’de 80 milyon insan yaşıyor diye bir cümle kurdun… Eeee ben inanmadım! Sen gidip “yaşıyor” kelimesine link verir de bunu ispatlayan resmi bir verinin linkini koyarsan hem kullanıcı ikna olur hemde Google.

Doğru Etiket Kullanımı

İşte en önemli konulardan birisi. Gidip yazdığın yazının arasına çıkmak istediğin kelimeyi sakın koyma. Ne alaka? Google; tüm yazıları değerlendirirken yapay zeka tarafından okuyor. Düşünsene SEO’dan bahsediyorsun. Çat diye konu bir anda Kayseri’ye gelmiş. Demez misin ne alaka diye. Önce bir bağla. Ondan sonra ne söyleyeceksen söyle.

H yani Başlık Etiketleri (h1, h2, h3, h4)

Bu etiketler bir makale de olması gereken en önemli şeylerdir. Sıralama büyükten küçüğe doğru gider. Genelden özele doğru inilir. Örnek olarak bu yazıda ki düzeni inceleyebilirsin.

Resimlerde Alt Etiketi

Google görsellerde ne koyduğunu her zaman anlayamaz. Evet her zaman diyorum çünkü Google veritabanında resim eşleştirmesi yapıp anlayabilir. Ama ya veritabanında olmayan bir resim ise. İşte orada işler değişir. Resimleri eklerken alt etiketi koymalısın. Bu şu demek; Bu resim bunu içeriyor. Hem sonra göreceksin ki Google seni o kelimelerde Görsel Aramalar’da sıralamaya almış. Buradan ufak bir not çıkarayım 🙂 Eğer kullandığın resim daha önce web de yoksa bu da sana bir artı olarak yansıyacaktır 🙂

Linklerde Title Etiketi

Yazdığın makale de link çıkışı yapıyor olabilirsin. Burada aynı resim de olduğu gibi title etiketi kullanman faydalı olacaktır. Çok büyük bir büyüsü yok ama yine de kullan. 🙂

Sosyal Medya Trafiği

Makaleyi yayınladıktan sonra sosyal medya sitelerinde paylaşmak senin için ve takipçilerin için artı olacaktır. Çünkü bu yazı insanlar için yazdın. Yazdığın yazıyı onlara sunmalısın. Sponsorlu reklam vereceksen ilgili alanlarını doğru seçtiğine emin ol. Alakasız kişiler bu yazıyı okumayacağı gibi web sayfana girip hemen geri çıkacakları için senin için kötü bir puan olacaktır. 🙂

Tekrarla

Evet bu anlattıklarım epey yeterli bir teknik. Yine söylüyorum size böyle şu kadar madde seo kriteri falan vermeyeceğim. Burada önemli olan okunacak bir içerik üretip, bunu kullanıcıya sunmandır. Gerisi gelecek 🙂

Ben Kayseri’de SEO Uzmanı diyebileceğiniz bir kardeşinizim. Amacım arama motoru optimizesi yani SEO yapmak. Eğer sizde böyle birini arıyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

kayseri seo uzmanı
kayseri seo uzmanı

Hakkımda

Erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunu. 12 yıldır yazılımın içinde.
Instagram'da @yazilimci kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz. 0507 890 27 29
Kayseri Web Tasarım - Osmaniye Web Tasarım
2020