Dijital Pazarlama Nedir?

Ali Çolak

14 Aralık 2019

Merhaba,

Kayseri’de dijital pazarlama hizmeti veriyorum. Bir dijital pazarlama uzmanıyım. Şimdi sizlere dijital pazarlamayı anlatacağım.
Dijital pazarlama; bir markayı yada işletmeyi bütün dijital platformlarda prestijli bir şekilde pazarlama sanatıdır.

Her marka PR çalışması yapmak ister. Fakat artık eskisi gibi panolar yada el broşürleri işe yaramıyor. Türkiye şartlarında ortalama bir insan günde 4 saatini internette geçiriyor. Neden yolda dağıtılan bir broşüre baksın ki?

İşte dijital pazarlama aslında çağımızın gerekliliği olmuş durumda. Artık eski kafa reklamcılığa yer yok. Artık yeni nesil var. Peki neler yapmalıyız? Neler yapmamalıyız?

Dijital Pazarlama’ya başlamadan önce

Hadi diyip başlamak çok mantıklı değil. Öncelikle dijital pazarlama yapacak bir işletme gerçekten işletme olmalı.

dijital pazarlama
dijital pazarlama

Gerçekten bir işletme olmalısın

E-ticaret yapacak bir web sitesini ele alalım. Gerçekten e-ticaret sitesi olmalı! Çağrı merkezi olmayan bir e-ticaret sitesi düşünülemez. Düzenli olarak içerik üretmeyen saçma sapan anahtar kelime makaleleri giren bir e-ticaret sitesi başarıya ulaşamaz. Sadece internet reklamları veren bir işletme başarıya ulaşamaz. Müşteri nasıl olsa çok diyip müşteri memnuniyetini önemseyen bir e-ticaret sitesi başarıya ulaşamaz! Olmaz arkadaş… Oyunu kurallarına göre oynamak zorundasın. Sen bir e-ticaret platformu isen göründüğün gibi olmak zorundasın. Rakiplerin kimlerse ve onlarda ne özellik varsa sende de olmak zorunda.

Sadece blog yazmakla da iş bitmiyor. Youtube’da var mısın? Facebook’ta? İnstagram’da? yoksun. Olmadı işte. Rakiplerin sosyal medya da düzenli olarak içerik üretirken sen ne yapıyorsun? Rakiplerin her paylaşımda 50 beğeni 10 yorum alırken sen yoksun bile. Google her şeyi analiz ediyor. Kaç takipçi var etkileşim nasıl, ne kadar sosyal medya trafiği var… her şeyi.

Dijital Pazarlama’ya başlarken

Bir önce ki başlıkta profesyonelce yaklaşmayı öğrendik. Güzel, bunlar da artık hem fikiriz. Hadi dijital pazarlamaya başlayalım. İlk adım ne? Cevap veriyorum. Rakipleri izlemek. Yani rakip analizi yapmak.

Rakip Analizi Yapmak

Rakiplerini çok iyi tanırsan bu işin yarısını çözdün demektir. Şimdi senden istediğim bir şey var. Google’a gir ve rakibini arattır. Normal bir kullanıcı gibi onu ziyaret et. Ekrana saniyelerce bak. Ne görüyorsun? Cevabın sadece “bir web sitesi görüyorum” ise daha çok bak. Çünkü cevap o değil. Cevap “kullanıcıların ihtiyacını karşılamaya çalışan bir web sitesi görüyorum” olmalı. Çünkü asıl amaç bu olmalı. İşte ilk adımı öğrendin!

Rakip analizi çok önemli. “En iyi yol bildiğin yoldur.” gerçeğini göz ardı edemeyiz. O zaman öncelikle yolu yani rakibin gittiği yolu öğrenmek zorundayız. Çünkü neden yeni yollar keşfetmeye çalışalım? Neden Amerika’yı yeniden keşfetmekle vakit kaybedelim. Rakibini öyle bir analiz et ki o kadar şüpheci ol ki… Mesela hiç dikkat ettin mi? Belki rakibinin özel bir paylaşım günü vardır. Mesela her Çarşamba paylaşım yapıyordur. Neden Çarşamba? Neden diğer günler değilde Çarşamba. Önce bunu araştır. Yada her paylaşım saati aynı saatler olabilir. Neden o saatler? Belki de kullanıcı analizini iyi yapmıştır.

Belki de o içeriklerle ilgilenen kullanıcılar o saatte çok aktif oluyordur. Belki de olmuyordur. İşte bir ipucu buldun. Eğer kullanıcılar o saatlerde aktif olmuyorsa işte sana rakibinin karşısında bir koz! Doğru saati bul! 1-0 öne geç.

Hızlı bir web sitesi kur

Evet hızlı bir web sitesi çünkü bir insanını dikkatinin dağılma süresi sadece 1.7 saniye. Hiç kimse onlarca saniye senin sitenin açılmasını beklemez arkadaş! Web siten kesinlike 1 ile 2 saniye arasında kesinlike açılmalı.

Mobil uyumlu bir web sitesi

Şu anda bir çok sektörde hizmet veren sitelerin mobil ve masaüstü dağılımları çok farklı. Mobil %80’in üzerinde. Eğer web siten mobil uyumlu değilse ne yazık ki 5-0 geri de başladın demektir. Mobil uyumlu yani responsive tasarım çok önemli. Çok.

Sosyal Medya hesaplarını oluştur

Sosyal medya bizim için aşırı derece de önemli. Tek amacımız var! Bizi takip eden kullanıcılar ile duygusal bir bağ kurmak. Onları bizim fanımız yapmak. Başka çaremiz yok. Tüm sosyal medya hesaplarında kullanıcı adını alırken hizmet verdiğin domain ile aynı olmasına özen göster. Sosyal medya hesaplarında ise anadolunun bağrından kopup gelen büyük işler yapan bir işletme olduğunun havasını ver! İnsanlar kendilerinden olan işletmelere daha çok ısınır. Hele ki bunu profesyonel bir grafik yada paylaşım ile yapıyorsan. Bingo! İşte artık bir duygusal bağ kurmaya başladın. Bundan sonrası ise kitleyi arttırmak.

İçerik Üret

Hiç kimse o kıytırık web sayfana babanın hayrına girmeyecek! Ya yazı yani makale yazacaksın yada video üreteceksin! Bunları yapmayacaksan hiç bu işe girme. Çünkü hiç bir kullanıcı senin kara kaşına gözüne sevdalı değil. Onlara makale yazmak içinde yazma. Defalarca aynı cümleyi tekrar etme. Adam akıllı diyeceğini söyle. Sade ve yalın bir dil kullan. Bir halı yıkama firması isen; “Kayseri halı yıkama firmaları” diye bir makale girmek tamamen kullanıcı kandırmaktır! Yapman gereken “Evde halı yıkayanlara 5 tavsiye” şeklinde olmalı. Korkma! Evde halı yıkama taktiği verdin diye müşteri kaybetmedin. Aslında ne kadar profesyonel olduğunu hissettirdin. O adam zaten kendi halısını yıkayacak olsa senin sitene girmezdi. 🙂

ReMarketing – Yeniden Pazarlama yap

Re-marketing yani yeniden pazarlama sayesinde web sitene giren kullanıcılara sürekli olarak kendini gösterir hafızalara kazınırsın. Hem de onların senin sosyal medya hesaplarını takip etmesini sağlamış olursun. (facebook pixel kullanırsan).

Sabırlı Ol

Eeee Ali Çolak! söylediklerini yaptık. Bizim site yükselmedi. Ne iş? 🙂 Bir anda yükselecek diye bir kural yok. Bir de şu açıdan düşün. Sen bunları sadece 1 haftadır yapıyorsun. Ya rakibin? Belki 1 senedir eğri büğrü de olsa bunları düzenli olarak yapıyor. Ama bu verdiğim taktikler ile 1-2 yıllık bir web sitesini 3-4 ayda alaşağı edersin 🙂 Sadece sabırlı ol ve tekrar et. Sadece.

Bir SEO Uzmanına danış

Yok arkadaş bu işler kafa karıştırıcı diyorsan bir seo uzmanı bul ve ona danış. Her şeyi yapacaksın diye bir şey yok. Bu işinde uzmanları var. Sen kendi işletmeni yönetirken bırakta dijital pazarlama uzmanı da işini yapsın. Sende kazan O’da kazansın. Eğer sizde Kayseri’de Dijital Pazarlama Uzmanı arıyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

Evet değerli dostlar. Dijital pazarlamayı detaylıca anlatmaya çalıştım. Sohbet havasında bir yazı oldu. İlerleyen günlerde burada ki başlıkları tek tek detaylı inceleyen yeni içerikler gireceğim ve bu yazıya link vereceğim. Görüşürüz! 🙂

ali çolak
Ali Çolak

Hakkımda

Erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunu. 12 yıldır yazılımın içinde.
Instagram'da @yazilimci kullanıcı adı ile bana ulaşabilirsiniz. 0507 890 27 29
Kayseri Web Tasarım - Osmaniye Web Tasarım
2020